T520C107M010ATE025
Part Number
T520C107M010ATE025
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2312
T520C107M010ATE025 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T520C107M010ATE025 PCB Footprint and Symbol
Series KO-CAP® T520
Capacitance 100µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 25 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2312 (6032 Metric)
Size / Dimension 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)