T540B157M003AH8710WAFL
| Part Number | T540B157M003AH8710WAFL |
| Manufacturer | KEMET |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP TANT POLY 150UF 3V 1411 |
T540B157M003AH8710WAFL Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | T540B157M003AH8710WAFL PCB Footprint and Symbol |
| Brand | KEMET |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Tantalum Polymer Capacitors |
| Series | KO-CAP® T540 |
| Capacitance | 150µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 3V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 mOhm @ 100kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp | 2000 Hrs @ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1411 (3528 Metric) |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |