T540D337M2R5DH85057610
Part Number
T540D337M2R5DH85057610
Description
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917
T540D337M2R5DH85057610 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T540D337M2R5DH85057610 PCB Footprint and Symbol
Series KO-CAP® T540
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 2.5V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 mOhm @ 100kHz
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)