T820029004DH
Part Number
T820029004DH
Manufacturer
Powerex Inc.
Category
Thyristors
Description
SCR PHASE CTRL MOD 200V 900A
T820029004DH Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models T820029004DH PCB Footprint and Symbol
Brand Powerex Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 200V
Current - On State (It (AV)) (Max) 900A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 1410A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 13700A, 15000A
Current - Hold (Ih) (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)