TA2K0PH250RKE
| Part Number | TA2K0PH250RKE |
| Manufacturer | Ohmite |
| Category | Resistors |
| Description | RES CHAS MNT 250 OHM 10% 2000W |
TA2K0PH250RKE Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TA2K0PH250RKE PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Ohmite |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Chassis Mount Resistors |
| Series | TAP2000 |
| Resistance | 250 Ohms |
| Tolerance | ±10% |
| Power (Watts) | 2000W |
| Composition | Thick Film |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Features | Moisture Resistant |
| Coating, Housing Type | Epoxy Coated |
| Mounting Feature | Flanges |
| Size / Dimension | 3.000" L x 3.000" W (76.20mm x 76.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.548" (39.31mm) |
| Lead Style | #10-32 Threaded |
| Package / Case | Box |
| Failure Rate | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 232 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
