TAJE108M006RNJ
| Part Number | TAJE108M006RNJ |
| Manufacturer | AVX |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP TANT 1000UF 20% 6.3V 2917 |
TAJE108M006RNJ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TAJE108M006RNJ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | AVX |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Tantalum Capacitors |
| Series | TAJ |
| Capacitance | 1000µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200 mOhm |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.169" (4.30mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | E |
| Ratings | - |
| Features | General Purpose |
| Failure Rate | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 3934 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
