TC33X-2-501E
Part Number
TC33X-2-501E
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
TRIMMER 500 OHM 0.1W J LEAD TOP
TC33X-2-501E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TC33X-2-501E PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Trimmer Potentiometers
Series Trimpot® TC33 - Open Frame
Resistance 500 Ohms
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Tolerance ±25%
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Number of Turns 1
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Surface Mount
Termination Style J Lead
Size / Dimension Rectangular - 0.150" x 0.142" Face x 0.047" H (3.80mm x 3.60mm x 1.20mm)