TCN4227M016R0070
| Part Number | TCN4227M016R0070 |
| Manufacturer | AVX |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP TANT POLY 220UF 16V 2924 |
TCN4227M016R0070 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TCN4227M016R0070 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | AVX |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Tantalum Polymer Capacitors |
| Series | TCN J-CAP |
| Capacitance | 220µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70 mOhm |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Lifetime @ Temp | 2000 Hrs @ 105°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2924 (7361 Metric) |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | 4 |
| Ratings | - |
| Features | General Purpose |
Quick Inquiry
| In Stock | 3535 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
