TDA21220AUMA1
| Part Number | TDA21220AUMA1 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Power Management ICs |
| Description | MOSFET DRIVER 40IQFN |
TDA21220AUMA1 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TDA21220AUMA1 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Applications | Buck Converters |
| Interface | PWM |
| Load Type | Inductive |
| Technology | DrMOS |
| Rds On (Typ) | - |
| Current - Output / Channel | 50A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Load | 5V ~ 16V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Bootstrap Circuit |
| Fault Protection | Shoot-Through, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | PG-IQFN-40-1 |
Quick Inquiry
| In Stock | 360 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
