THJA104K035RJN
Part Number
THJA104K035RJN
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP TANT 0.1UF 10% 35V 1206
THJA104K035RJN Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models THJA104K035RJN PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Capacitors
Series THJ
Capacitance 0.1µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 35V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 24 Ohm
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Lifetime @ Temp -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)