TLC320AD50CDWR
| Part Number | TLC320AD50CDWR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC CODEC 16BIT SER 28SOIC |
TLC320AD50CDWR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TLC320AD50CDWR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | CODECs |
| Series | - |
| Type | General Purpose |
| Data Interface | Serial |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Sigma Delta | Yes |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 89 / 89 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 88 / 88 |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 467 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
