TP3057N
| Part Number | TP3057N |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC CODEC FILTER CMOS 16DIP |
TP3057N Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TP3057N PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | CODECs |
| Series | - |
| Type | PCM, Filter |
| Data Interface | Serial |
| Resolution (Bits) | - |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 2 |
| Sigma Delta | No |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | - |
| Voltage - Supply, Analog | ±5V |
| Voltage - Supply, Digital | ±5V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 243 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
