TPA0213DGQR
| Part Number | TPA0213DGQR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Linear ICs |
| Description | IC AMP AUDIO PWR 2W MONO 10MSOP |
TPA0213DGQR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TPA0213DGQR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Amplifiers - Audio |
| Series | - |
| Type | Class AB |
| Output Type | 1-Channel (Mono) with Stereo Headphones |
| Max Output Power x Channels @ Load | 2W x 1 @ 4Ohm; 90mW x 2 @ 32Ohm |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Features | Depop, Input Multiplexer, Shutdown |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 10-MSOP-PowerPad |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
Quick Inquiry
| In Stock | 450 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
