TPA3126D2DAD
| Part Number | TPA3126D2DAD |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Linear ICs |
| Description | TPA3126D2 2X50-W DIFFERENTIAL AN |
TPA3126D2DAD Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TPA3126D2DAD PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Amplifiers - Audio |
| Series | - |
| Type | Class D |
| Output Type | 2-Channel (Stereo) |
| Max Output Power x Channels @ Load | 50W x 2 @ 4Ohm |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 26V |
| Features | Depop, Mute, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 32-HTSSOP |
| Package / Case | 32-TSSOP (0.240", 6.10mm Width) Exposed Pad |
Quick Inquiry
| In Stock | 411 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
