TPA6012A4PWPR
| Part Number | TPA6012A4PWPR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Linear ICs |
| Description | IC AMP AUDIO PWR 3W 24HTSSOP |
TPA6012A4PWPR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TPA6012A4PWPR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Amplifiers - Audio |
| Series | - |
| Type | Class AB |
| Output Type | 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones |
| Max Output Power x Channels @ Load | 3.2W x 2 @ 3Ohm; 235mW x 2 @ 16Ohm |
| Voltage - Supply | 4V ~ 5.5V |
| Features | Differential Inputs, Fade, Mute, Shutdown, Thermal Protection, Volume Control |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-HTSSOP |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
Quick Inquiry
| In Stock | 413 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
