TPIC6C596DRG4
| Part Number | TPIC6C596DRG4 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC LOGIC 8BIT SHFT REGSTR 16SOIC |
TPIC6C596DRG4 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TPIC6C596DRG4 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Shift Registers |
| Series | TPIC |
| Logic Type | Shift Register |
| Output Type | Open Drain |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 24834 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
