TPS2492PWR
| Part Number | TPS2492PWR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC CTRLR HOT SWAP POS HV 14TSSOP |
TPS2492PWR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TPS2492PWR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Hot Swap Controllers |
| Series | - |
| Type | Hot Swap Controller, Monitor |
| Number of Channels | 1 |
| Internal Switch(s) | No |
| Applications | General Purpose |
| Features | Latched Fault |
| Programmable Features | Current Limit, Fault Timeout, OVP, UVLO |
| Voltage - Supply | 9V ~ 80V |
| Current - Output (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Supply | 1mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 9093 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
