TPSB226K016R0600
Part Number
TPSB226K016R0600
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP TANT 22UF 10% 16V 1411
TPSB226K016R0600 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TPSB226K016R0600 PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Tantalum Capacitors
Series TPS
Capacitance 22µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Type Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) 600 mOhm
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric), 1210
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)