TPSC226K025R0275
| Part Number | TPSC226K025R0275 |
| Manufacturer | AVX |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP TANT 22UF 10% 25V 2312 |
TPSC226K025R0275 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | TPSC226K025R0275 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | AVX |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Tantalum Capacitors |
| Series | TPS |
| Capacitance | 22µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 25V |
| Type | Molded |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 275 mOhm |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Lifetime @ Temp | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2312 (6032 Metric) |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.80mm) |
| Lead Spacing | - |
| Manufacturer Size Code | C |
| Ratings | - |
| Features | General Purpose |
| Failure Rate | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 166569 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
