TSP-L-0100-103-3%-RH
Part Number
TSP-L-0100-103-3%-RH
Manufacturer
Spectra Symbol
Category
Specialized Sensors
Description
SENSOR LINEAR 100MM CONNECTOR
TSP-L-0100-103-3%-RH Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TSP-L-0100-103-3%-RH PCB Footprint and Symbol
Brand Spectra Symbol
Product Line Sensors
Subcategory Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Series ThinPot
For Measuring Linear Position
Technology Resistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical -
Linear Range 0 ~ 100.00mm (0 ~ 3.94")
Output Resistive
Output Signal -
Actuator Type Flexible Membrane - Linear
Linearity ±3%
Resistance 10 kOhms
Resistance Tolerance ±20%
Voltage - Supply -
Mounting Type Custom
Termination Style Connector
Operating Temperature -40°C ~ 50°C