UC2855BN
| Part Number | UC2855BN |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20DIP |
UC2855BN Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | UC2855BN PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | PFC (Power Factor Correction) |
| Series | - |
| Mode | Average Current |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Current - Startup | 150µA |
| Voltage - Supply | 10.5V ~ 20V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 401 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
