UCD1H101MNL1GS
Part Number
UCD1H101MNL1GS
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
UCD1H101MNL1GS Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UCD1H101MNL1GS PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series UCD
Capacitance 100µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 175mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 350mA @ 100kHz
Impedance 320 mOhms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)