UWX0J331MCL1GB
Part Number
UWX0J331MCL1GB
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
UWX0J331MCL1GB Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UWX0J331MCL1GB PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series UWX
Capacitance 330µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 170mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 255mA @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)