V-10G2-1C25-K
Part Number
V-10G2-1C25-K
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category
Switches
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
V-10G2-1C25-K Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models V-10G2-1C25-K PCB Footprint and Symbol
Brand Omron Electronics Inc-EMC Div
Product Line Power
Subcategory Snap Action, Limit Switches
Series V
Circuit SPDT
Switch Function On-Mom
Current Rating (Amps) 10A (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 125V
Actuator Type Lever, Straight
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection IP40
Features -
Operating Force 125gf
Release Force 14gf
Pretravel 0.157" (4.0mm)
Differential Travel 0.060" (1.5mm)
Overtravel 0.062" (1.6mm)
Operating Temperature -25°C ~ 80°C