VHF125-16IO7
Part Number
VHF125-16IO7
Manufacturer
IXYS
Category
Thyristors
Description
RECT BRIDGE HALF 1600V PWS-E1
VHF125-16IO7 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VHF125-16IO7 PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs, 2 Diodes
Voltage - Off State 1.6kV
Current - On State (It (AV)) (Max) -
Current - On State (It (RMS)) (Max) 89A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1500A, 1600A
Current - Hold (Ih) (Max) 200mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)