VN1160CTR-E
Part Number
VN1160CTR-E
Manufacturer
STMicroelectronics
Category
Power Management ICs
Description
IC OFF-LINE CONVERTER 60V DPAK
VN1160CTR-E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VN1160CTR-E PCB Footprint and Symbol
Brand STMicroelectronics
Product Line Semiconductors
Subcategory AC DC Converters, Offline Switchers
Series -
Output Isolation -
Internal Switch(s) -
Voltage - Breakdown -
Topology -
Voltage - Start Up -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 9V ~ 16V