VND5T050AKTR-E
Part Number
VND5T050AKTR-E
Manufacturer
STMicroelectronics
Category
Power Management ICs
Description
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO24
VND5T050AKTR-E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VND5T050AKTR-E PCB Footprint and Symbol
Brand STMicroelectronics
Product Line Semiconductors
Subcategory Power Distribution Switches, Load Drivers
Series VIPower™
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 2
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration High Side
Output Type N-Channel
Interface On/Off
Voltage - Load 8V ~ 36V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) Not Required
Current - Output (Max) 24A
Rds On (Typ) 50mOhm
Input Type Non-Inverting
Features -
Fault Protection Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 24-BSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad