VNP10N06-E
Part Number
VNP10N06-E
Manufacturer
STMicroelectronics
Category
Power Management ICs
Description
MOSFET OMNIFET 60V 10A TO-220
VNP10N06-E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VNP10N06-E PCB Footprint and Symbol
Brand STMicroelectronics
Product Line Semiconductors
Subcategory Power Distribution Switches, Load Drivers
Series OMNIFET™, VIPower™
Switch Type General Purpose
Number of Outputs 1
Ratio - Input:Output 1:1
Output Configuration Low Side
Output Type N-Channel
Interface On/Off
Voltage - Load -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) -
Current - Output (Max) 6A
Rds On (Typ) 150mOhm