VS-180RKI80PBF
| Part Number | VS-180RKI80PBF |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Category | Thyristors |
| Description | MOD SCR PH CTRL 800V 180A TO-93 |
VS-180RKI80PBF Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | VS-180RKI80PBF PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | SCRs |
| Series | - |
| Voltage - Off State | 800V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 2.5V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA |
| Voltage - On State (Vtm) (Max) | 1.35V |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 180A |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 285A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 600mA |
| Current - Off State (Max) | 30mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 3800A, 4000A |
| SCR Type | Standard Recovery |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount |
| Package / Case | TO-209AB, TO-93-4, Stud |
| Supplier Device Package | TO-209AB (TO-93) |
Quick Inquiry
| In Stock | 320 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
