VS-60MT160KPBF
| Part Number | VS-60MT160KPBF |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | BRIDGE RECT 3P 1.6KV 60A MT-K |
VS-60MT160KPBF Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | VS-60MT160KPBF PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Bridge Rectifiers |
| Series | - |
| Diode Type | Three Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.6kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | MT-K Module |
| Supplier Device Package | MT-K |
Quick Inquiry
| In Stock | 288 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
