VS-GT80DA120U
Part Number
VS-GT80DA120U
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Category
Transistors
Description
OUTPUT & SW MODULES - SOT-227 IG
VS-GT80DA120U Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models VS-GT80DA120U PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay Semiconductor Diodes Division
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series HEXFRED®
IGBT Type Trench
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 139A
Power - Max 658W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.55V @ 15V, 80A
Current - Collector Cutoff (Max) 100µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 4.4nF @ 25V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)