VS-ST380C06C0L
| Part Number | VS-ST380C06C0L |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Category | Thyristors |
| Description | THYRISTOR 600V 960A PUCK |
VS-ST380C06C0L Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | VS-ST380C06C0L PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | SCRs - Modules |
| Series | - |
| Structure | Single |
| Number of SCRs, Diodes | 1 SCR |
| Voltage - Off State | 600V |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 960A |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 1900A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 3V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 200mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 15000A, 15700A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 600mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-200AB, E-PUK |
Quick Inquiry
| In Stock | 422 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
