W2A4ZD104KAT2A
Part Number
W2A4ZD104KAT2A
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP ARRAY 0.1UF 10V X5R 0508
W2A4ZD104KAT2A Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models W2A4ZD104KAT2A PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Capacitor Networks, Arrays
Series IPC
Capacitance 0.1µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Dielectric Material Ceramic
Number of Capacitors 4
Circuit Type Isolated
Temperature Coefficient X5R
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0508 (1220 Metric)
Size / Dimension 0.083" L x 0.051" W (2.10mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max) 0.037" (0.94mm)