WAU090-1200
Part Number
WAU090-1200
Manufacturer
Triad Magnetics
Category
Power Supplies - Off-Board
Description
AC/AC WALL MNT ADPTER 9VAC 1A
WAU090-1200 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models WAU090-1200 PCB Footprint and Symbol
Brand Triad Magnetics
Product Line Power
Subcategory AC AC Wall Adapters
Series WAU
Region Utilized North America
Form Wall Mount
Input Type Fixed Blade
Voltage - Input 120VAC
Voltage - Output 9VAC
Current - Output (Max) 1.2A
Power (Watts) 12W
No Load Power Consumption 210mW (Max)
Applications ITE (Commercial)
Efficiency 83%
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension 1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)