WAU240-500-S
Part Number
WAU240-500-S
Manufacturer
Triad Magnetics
Category
Power Supplies - Off-Board
Description
AC/AC WALL MNT ADAPTER 24V 500MA
WAU240-500-S Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models WAU240-500-S PCB Footprint and Symbol
Brand Triad Magnetics
Product Line Power
Subcategory AC AC Wall Adapters
Series WAU240
Region Utilized North America
Form Wall Mount
Input Type Fixed Blade
Voltage - Input 120VAC
Voltage - Output 24VAC
Current - Output (Max) 500mA
Power (Watts) 12W
No Load Power Consumption 210mW (Max)
Applications ITE (Commercial)
Efficiency Level VI
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Output Connector Screw Terminal
Size / Dimension 1.89" L x 2.36" W x 3.15" H (48.0mm x 60.0mm x 80.0mm)